سپری یکی از محصولات پر کاربرد در ساختمان سازی و همینطور در صنعت میباشد بسیاری ممکن است که سپری را با نبشی یکی بدانند اما این دو محصول کاملا با هم تفاوت دارند .

در این مقاله قرار است تا به بررسی کامل سپری بپردازیم و همچنین در مورد انواع آنها ، نحوه ی تولید ، ابعادواندازه ها ، مزیت ها و معایب ، کاربرد آن درصنعت اطلاعات بیشتری کسب کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سپری بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند :

 1. سپری آهنی فابریک
 2. سپری آهنی نوردی
سپری آهنی فابریک چیست و چه کاربردی دارد :

این محصول زیر مجموعه پروفیل می باشد که از لحاظ شکل  ظاهری مشابه حرف T انگلیسی است که توسط فرآیند نورد به سپری تبدیل خواهدشد سپری آهنی فابریک دارای جان و عرض و ضخامت بال میباشد و وزن این محصول مطابق با استاندارد های جدول اشتال تعیین میشود که این استاندارد ها همان استاندارد های  کشور آلمان میباشد که به آن استاندارد های جدول اشتال میگویند.

سپری چیست این محصول که در تیتر بالا به آن اشاره کردیم در صورتی کاربرد دارند که استحکام و مقاومت آن ها اهمیت زیادتری نسبت به ابعاد و اندازه های آن داشته باشند سپری آهنی فابریک در تولید خرپا و سقف نماها در گاردریل‌ ها و به عنوان ضربه گیر و ساختمان سازی و همینطور صنایع سدسازی نیز کاربرد  فراوانی دارند

سپری آهنی نوردی چیست و چه کاربردی دارد :

سپری نوردی از ضایعات آهن و یا شمش فولادی ساخته میشود این محصول طی فرایند نورد گرم کشش شده تا به محصول مورد نظر تبدیل شود . دستگاه هایی که سپری نوردی توسط آنها تولید میشود بصورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک و یا بصورت کاملا دستی (توسط اپراتور) میباشد که کیفیت این محصول با دستگاه های اتوماتیک بسیار بالاتر از دستگاه های دستی میباشد . طول این محصول ۶ متری و در ابعادهای مختلف از نظر سطح مقطح میباشد .

سپری چیست با توجه به اینکه این محصول کاربردهای بسیار مهمی دارد این محصول بیشتر به شکل خاص هندسی این مقطع کارآمد ، مربوط میشود زیرا به دلیل استفاده بیشتر از این محصولات با ابعاد جدول اشتال ، محصولاتی با وزن ، واحد و طول کمتر نیز در بازار مصرف میشود زیرا استفاده از صنایع نورد نیاز کوچک این  بازار را برطرف میکند و به شکلی که از این محصول کلا به دلیل کاهش ضخامت بال و جان مقطع سبکتری به دست می آید

این محصول معمولا در جاهایی کاربرد دارند که از این محصول تحمل وزن خاصی مورد انتظار  نباشد و اندازه های آن دارای اهمیت های بیشتری باشند تولید شاسی های آهنی و ساپورت های نگه دارنده و مواردی این چنینی  را میتوان به عنوان کاربردهای این محصولات نوردی دانست .

سپری ها از لحاظ جنس به ۴ دسته تقسیم میشوند

 • آلومنیوم
 • مس
 • برنج و استیل
 • آهنی


ساخت سپری به طور کلی در صنعت به دو دسته شکل می گیرد 1. فابریک یا نورد گرم
 2. پرسی یا نورد سرد


بعضی وقتا هم ممکن است برای ساخت این محصول ، تیر آهنی برش بدهند و از طریق آن پروفیل سپری را تولید کنند . در واقع اگر احتیاج به سپری نازک باشد از تیرآهن نازک استفاده می شود و اگر نیاز به سپری های ضخیم تر باشد از تیرآهن های سنگین و ضخیم استفاده می کنند در نورد گرم آهن ها یا بلوم ها را در یک کوره با حرارت بسیار زیاد قرار می‌دهند تا ذوب بشوند برای گرم کردن بهترآن است که دما به صورت یکنواخت تا حد مشخصی افزایش پیداکند و این دما باید تا مدت زمان طولانی به طور ثابت باقی بماند تا ماده آهسته آهسته نرم شود .

اگر دما به صورت یکنواخت داغ نماند ممکن است تغییر شکل در ماده نیز غیر یکنواخت باشد و این محصول نامتوازن شود یا باعث میشود هنگامی که آن ها را داخل دستگاه برش قرار می دهند در مقابل تغییر شکل و برش مقاومت نشان دهند این مواد نرم شده را از کنار غلطک هایی که نورد اولیه نام دارند عبور می دهند که طول آن بیشتر و ضخامت آن کمتر شود البته مقدار کم شدن ضخامت در این نوع محصولات بستگی به میزان اصطکاک بین غلتک و سطح فلزها هم دارد .

سپری چیست همچنین از آن برای ساخت مدل های مختلف این محصول استفاده میشود و موادی که تولید میشود را داخل دستگاه برش می گذارند تا در اندازه و سایزهای مختلفی به بازارها عرضه شود . روش نورد گرم نسبت به روش نورد سرد فراوان تر می باشد و این موضوع هم به این دلیل هست  که در روش نورد گرم با هزینه کم تری می شود سپری تولید کرد سپری هایی که با روش نورد گرم تولید می شوند .

عموما استانداردتر هستند و در تولید آن ها همه ی لزومات انجام میشود و عمدتا کمتر دچار خرابی یا پوسیدگی میشوند و همچنین به طور کلی میتوان گفت سپری هایی که با این روش تولید می شود دارای مقاومت بیشتری میباشند همین طور تکنولوژی و دستگاه هایی که در روش نورد گرم مورد استفاده قرار میگیرد پیشرفته تر میباشد.

نکته: این محصول که به روش نورد گرم تولید می شود  استانداردهای متعارفی را دارا میباشند که ما در مطلب پایین به چند نمونه از آن ها اشاره کردیم :
 1. تولید این محصول به روش نورد سرد ( سپری پرسی )
 2. تولید این محصول به روش نورد سرد که نیاز به تیر آهن دارد


1- در نورد سرد روغن کاری این محصول سریع تر و راحت تر انجام میشود و همینطور در نبود سرما و اکسیداسیون تلرانس کمتر و پرداخت سطح ها به خوبی صورت می گیرد 2- در این روش تولید تیرآهن را به دو قسمت تقسیم میکنند و هر دو قسمت را تبدیل به دو سپری خواهند کرد

ابعاد و اندازه های سپری :

این محصول معمولا از ضخامت 0.9 تا 2.5 میلیمتر تولید میشوند و ضخامت 2 میلیمتر نسبت به انواع این محصول کاربرد بیشتری دارد لبه های سپری بر حسب میلمتر قابل اندازه گیری میباشد و معمولا اندازه ی دیواره ها و لبه ها با یکدیگر برابر هستند ، استاندارد طول سپری در کشور ایران 6 و 12 متر میباشد و انواع این محصول بر اساس ۳ استاندارد تولید می شوند .

معایب سپری چیست ؟

از معایب این محصول را می توان به مقاومت انعطافی پایین آن و مشکل در اتصالات بخاطر مقاومت در برابر خم شدن و سطوح مایل به سمت بال اشاره شود.

کاربرد سپری در صنعت :

سپری چیست این محصول موارد پر کاربرد بسیاری دارند ، سپری ها معمولا در تولید درب ها و پنجره ها به کار می روند موارد مصرفی دیگر سپری به شرح زیر می باشد:
 • ساختمان سازی و صنعت
 • صنایع سد سازی
 • ساخت سازه های فلزی
 • تولید ستون و خرپا
 • اسکلت فلزی و اسکلت گلخانه ها
 • سقف و نماهای شیشه ای
 • اتصال پل به ستون ها


کاربرد سپری در نماکاری خشک ساختمان :

منظورمان از نماکاری خشک طراحی و اجرای نمای سنگی بدون استفاده از سیمان و ماسه میباشد که در این مدل از نما کاری و زیر سازی فولادی و شاسیکشی به کمک آهن آلات انجام می شود و درانتها سنگها را روی این شاسی های فولادی قرار خواهد داد .

کاربرد سپری درسقف های نورگذر :

سقف های گلخانه و پاسیو و … که به نور احتیاج دارند برای عملکرد بهتر و بیشتر باید بتوانند نور را عبور بدهند  زیرا سپری انتخاب بجا و شایسته ای برای نشیمن مناسب به جهت قرار گیری تایل های گذر دهنده نور می باشند و استفاده از سپری آهنی می تواند در بصرفه شدن کار  کمک زیادی کند ولی نمیتوان از مزیت بسیار مهم  سپری یعنی جوشکاری آسان و برقرای اتصال مناسب سپری با یکدیگر غافل بشویم

کاربرد سپری ها در سقف های کاذب باربر :

این محصول قابلیت مقاومت خمشی و شکل ظاهری مناسبی دارند زیرا به دلیل  دارا بودن سقف هایی شکیل و زیباو مقاوم و با دوام و پایدار، سپری های آهنی به صورت عضو سازه ای باربر به کار گرفته شده است جایگ دری مناسب سپری در این سقف ها به صورتی میباشد که آن ها را با فاصله یکسان تری مجاور هم قرار داده و مابین آن ها سرامیک و کاشی کار شده و همینطور گچ هاجای خود را به ملات ماسه و سیمان بدهند استفاده از ماسه و سیمان به عنوان ملات پایداری و مقاومت خوبی در خصوص رطوبت به ارمغان میاورد و بهترین گزینه برای مناطق مرطوب میباشد

لازم بذکر است در این مدل از سپری سه  به جهت بارگذاری های سبک و دهانه های کم و از سپری چهار برای بارگذاری سنگین تر و دهانه های بیشتر بر روی آن استفاده شود در سنگ کاری بخش های خارجی ساختمان زیر کنسول ها نیز از این شیوه کمک گرفته شده است.

کاربرد سپری در کلاف بندی دیوارهای بنایی :

در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی ساختمان ها باید بصورت استاندارد و طراحی بسیار مقاوم در برابر زلزله بخصوص در اماکن  زلزله خیز ساخته بشود . عملیات مقاوم شونده باید توسط کلاف های بتنی و فلزی در دیوار ها و در ارتفاع ها و طول آن ها انجام شوند با توجه به این موضوع که کلاف های بتنی ممکن است روند کار را به کندی پیش ببرند توصیه می کنیم از پروفیل های فولادی که کاربرد عظیم ترو راحت تری دارند استفاده بشود . پروفیل سپری به دلیل شکل ظاهری خود قابلیت آن را دارد جزء بهترین گزینه باشد .

تاریخچه استفاده از سپری آهنی در ساختمان سازی و صنعت

قبل از اینکه این محصول به شکل امروزی رواج پیدا کند کاربرد تیرآهن به طور وسیع تری هم در ساختمان سازی و هم صنعت به اثبات رسیده است در اوایل 1920 میلادی در ایالت متحده ی آمریکا برای کامل کردن ساخت پل ، نیاز به پروفیلی با توان حمل باربری زیاد مثل  تیرآهن احساس شد اما طراحی این محصول به  نحوی بود که در صورت استفاده از تیرآهن فضای زیادیدرا اشغال میکرد این مطلب عملا مقاصد مهندسی را با چالش دشوار کرد

سپری چیست همانطور که می دانیم در طراحی مهندسی همه موارد از جمله هزینه ها و فضای اشغال شده و وزن باید به نحوه بهینه ای انتخاب شوند پس از اتمام بررسی های انجام شده به پیشنهاد گروه ساخت با استفاده از برش بر روی تیرآهن پروفایل تی شکل تهیه میشود و مشخص شد می تواند مایحتاج مهندسی را تامین کند

از آن به بعد توجه بقیه طراحان بخصوص طراحان صنعتی به این پروفایل جلب شد و توانایی آن را داشتند که از مزایای استفاده از این محصول در کارهای خود بهره بگیرند مزایایی مثل کمتر بودن وزن پروفایل نسبت به تیرآهن ها و دیگر محصولات و همینطور اشغال کمتر فضا درحالی که از لحاظ باربری این محصول ، همچون تیرآهن و دیگر محصولات عملکرد قابل توجهی دارد

کارخانجاتی که سپری تولید می کنند :1- کارخانه فولاد کبکان مشهد تاریخچه فولاد شکفته مشهد به سال ۱۳۸۸ برمی گردد. موقعی که گروه صنعتی شکفته مشهد با  اهداف تولید انواع محصولات فلزی از جمله نبشی و سپری شکفته با مدیریت محمد شکفته در شهر خراسان رضوی تاسیس شده . محصولات تولیدی این مجموعه که شامل نبشی و سپری و بیلت و ظرفیت تولید آنها ۱۰۰ هزار تن در سال است .

شرکت صنایع فولاد کبکان مشهد از جمله فلزسازان بزرگ با چندسال سابقه در شهرخراسان می باشند که تا امروزه  توانسته اند دستاوردهای زیادی را اذان خود کنند برگزاری نمایشگاه های بسیار ، جهت رونمایی از دانش و تکنیک های روز و همچنین اطلاعاتی در خصوص سبد تولیدات خود ، تولید ناودانی هایی به صورت بال شیب دار و … از فعالیت های شرکت فولاد شکفته مشهد در سال های اخیر است این مجموعه بر روی حوزه  زنجیره های فولادی کشور تمرکز داشته و تاکنون توانسته فعالیت های زیادی را در خطوط تولیدی خود جای بدهند.
 • ریخته گری فولاد و آهن درکارخانه ذوب آهن مشهد
 • فلزات اساسی
 • ساخت سپری فولاد

2- شکفته مشهد
 • ساخت نبشی شکفته آهنی با ظرفیت حداکثر ۲۵ هزار تن
 • ناودانی شکفته مشهد باطرفیت حداکثر ۲۵ هزار تن

3- فولاد مشهد محصولات سپری و نبشی کارخانه ی شکفته مشهد به صورت سالیانه بالغ بر ۲۵ هزار تن به شیوه ی استانداردهای ملی و بین المللی با دانش روز به مرحله ساخت خواهد رسید  این مجموعه از محصولات صنایع فولاد کبکان به شیوه ی نحوه ی تولیدی نورد گرم و به شکل دو بال مساوی برای مواردی چون صنعت و ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد و با توجه به کارایی نبشی و سپری شکفته مشهد می توان از آن ها در ساخت درب و پنجره ، مصارف صنعتی و از خورده های آن ها در صنایع آسانسور سازی استفاده شود

به طور کلی محصولات صنایع شکفته مشهد به شکل سبک از شیوه نورد گرم از استاندارد زیر به مرحله تولید می رسد.